Jak zostać myśliwym?

2015-02-25 17:18:32 (ost. akt: 2015-02-25 17:35:44)

Myślistwo to nie tylko przyjemność z polowania, ale również obowiązki m.in. dbanie o zwierzynę, dokarmianie i strzeżenie jej przed niebezpieczeństwami.


Spotkania z myśliwymi to ogromne wydarzenie dla uczniów wiążące się z ogniskiem, opowieściami z kniei i otaczającą nas przyrodą

Spotkania z myśliwymi to ogromne wydarzenie dla uczniów wiążące się z ogniskiem, opowieściami z kniei i otaczającą nas przyrodą

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Myślistwo to też praca na rzecz koła. Jak mówią łowcy – wstąpienie w szeregi myśliwych nie dzieje się z dnia na dzień, miłośnik myślistwa musi spełnić wiele warunków, z których najważniejszy to miłość do lasu i rodzimej przyrody.

1. Złożenie wniosku o przyjęcie na staż
Najprostszym sposobem wstąpienia na staż jest nawiązanie kontaktu z pobliskim kołem łowieckim a najlepiej z przedstawicielem zarządu koła i złożenie podania o przyjęcie na staż.

2. Staż
Staż jest to dwunastomiesięczny okres, w którym kandydat na myśliwego poznaje wszelkie aspekty łowiectwa. To czas, w którym integrujemy się z członkami koła, bierzemy czynny udział w działalności koła, budowie urządzeń łowieckich, dokarmianiu zwierzyny, polowaniach w charakterze naganiacza lub obserwatora itp.

3. Szkolenie dla kandydatów na członków PZŁ
Kandydat w terminie wyznaczonym przez Zarząd Okręgowy odbywa szkolenie, na którym zdobywa wiedzę praktyczną i teoretyczną z dziedziny łowiectwa. Istnieje możliwość uczestnictwa w kursie jeszcze w trakcie odbywania stażu, nie mniej do samego egzaminu przystąpić można jedynie po zakończeniu stażu.

Przysięga myśliwego::
"Przystępując do grona polskich myśliwych ślubuję uroczyście przestrzegać sumiennie praw łowieckich, postępować zgodnie z zasadami etyki łowieckiej, zachowywać tradycje polskiego łowiectwa, chronić przyrodę ojczystą, dbać o dobre imię łowiectwa i godność polskiego myśliwego."


4. Egzaminy dla kandydatów na członków PZŁ
Warunki przeprowadzania egzaminu reguluje rozporządzenie ministra środowiska z 28 grudnia 2009 r. w sprawie uprawnień do wykonywania polowania (Dz. U. z dnia 13 stycznia 2010 r.).

5. Przyjęcie kandydata na członka Polskiego Związku Łowieckiego członkostwo w zrzeszeniu reguluje statut Polskiego Związku Łowieckiego

Po zakończeniu wszystkich części egzaminu z wynikiem pozytywnym osoba ubiegająca się o przyjęcie do Zrzeszenia składa deklarację członkowską i wpłaca wpisowe (kwota wpisowego regulowana jest uchwałą Naczelnej Rady Łowieckiej) zarządowi okręgowemu właściwemu dla miejsca stałego zamieszkania (w przypadku cudzoziemca zarządowi okręgowemu wybranemu przez siebie).

6. Wydanie pozwolenia na posiadanie myśliwskiej broni palnej
Będąc członkami Polskiego Związku Łowieckiego należy udać się do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji, gdzie składamy podanie oraz inne wymagane dokumenty, ubiegając się o wydanie pozwolenia na posiadanie myśliwskiej broni palnej. Szczegóły dotyczące wymaganych dokumentów oraz wzorów podań należy szukać na stronach internetowych właściwych Komend Wojewódzkich Policji.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB