Jubileusz 50-lecie Koła Łowieckiego "Świt" w Działdowie

2015-10-06 12:00:00 (ost. akt: 2015-10-06 15:58:16)

Historia Koła Łowieckiego "Świt" sięga roku 1965, kiedy to dziewięciu myśliwych, należących do Koła "Szarak", postanowiło powołać do życia nowe koło. Z okazji jubileuszu 50-lecia były gratulacje, życzenia i prezenty.

Jubileusz 50-lecie Koła Łowieckiego Świt w Działdowie

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Koło Łowieckie "Świt" w Działdowie zostało złożone 14 marca 1965 roku przez dziewięciu myśliwych, którzy należeli wcześniej do koła Łowieckiego "Szarak". Byli to: Marian Ryszawa, Józef Siecheń, Franciszek Ostrowski, Andrzej Wadecki, Zbigniew Gliński, Jan Mroziński, Czesław Michalski, Jan Sadowski i Czesław Wójcicki. Ówczesny obwód koła wynosił 12246 hektarów, a dzisiaj posiada obwód o powierzchni 12906 hektarów. W pierwszym roku działalności myśliwi upolowali: dziki (0), jelenie (0), sarny (2),
lisy (3), zające (185), kaczki (120). Dla porównania w ostatnim roku przedstawia się to następująco: dziki (75), jelenie (46), sarny (84), lisy (110), zające (0), kaczki (180).
Koło dzisiaj liczy 40 myśliwych, 6 stażystów, w tym jedna stażystka. Od 2011 roku koło ma swój sztandar.

Medale

dla zasłużonych

myśliwychJubileuszowe obchody 50-lecia rozpoczęły się mszą św. w kościele Św. Wojciecha w Działdowie. Druga część uroczystości odbyła się w Zajeździe Pod Koniem w Malinowie, gdzie wręczono zasłużonym myśliwym odznaczenia i odbyła się biesiada myśliwska. 
I tak Złoty Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Jerzy Milewski, Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Janusz Doliński, Brązowe Medale Zasługi Łowieckiej otrzymali: Wiesław Ludwiczewski i Jan Jabłonowski.

Życzenia i gratulacje


Gratulacje za dotychczasowe lata pracy i życzenia na kolejne lat działalności złożył obecny m.in. uroczystości starosta działdowski Marian Janicki:

— Doceniamy rolę myśliwych dla środowiska naturalnego. Wasza działalność łowiecka oparta na waszej pasji i doświadczeniu jest przykładem tego, jak powinno postępować się z przyrodą. Często nie doceniamy działalności przyrodniczej, ekologicznej myśliwych. Często buntujemy się przeciwko ich działalności. Myślę, ze jest to powodem niewiedzy i braku informacji, czym tak naprawdę zajmują się myśliwi i co robią. Jestem przekonany, ze działalność w środowisku lokalnym, edukacyjna w szkołach i przedszkolach
da w końcu efekty w postaci pełnej wiedzy na temat co myśliwi robią.

A Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark Jacek Folborski dodał: 
— Mamy wspaniałą współpracę z kołem. Dziękuję za zrozumienie dla moich decyzji. Dziękuję za pomoc w działaniach hodowlanych. Koledzy myśliwi życzę Wam na kolejne 50 lat - oby knieja zawsze sprzyjała, św. Hubert darzył was łaskami i przychylnym spojrzeniem.