Myśliwi pomagają naturze

2016-08-01 14:44:50 (ost. akt: 2016-08-02 11:45:41)

Pięćdziesiąt zajęcy wypuścili w miniony piątek myśliwi z Koła Łowieckiego „Ryś” Dźwierzuty. Była to czwarta edycja akcji w tym rejonie. Zadanie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Myśliwi pomagają naturze

fot. Grzegorz Siemieniuk

Zwierzyna drobna na polach - w tym zające i kuropatwy- to dawniej widok dość powszechny. Niestety, do kilkunastu lat populacje tych gatunków uległy znacznemu zmniejszeniu. Wpływ na to miało wiele czynników, w tym m.in. rozwój rolnictwa i drapieżniki, ze szczególnym uwzględnieniem tych skrzydlatych. Teraz człowiek próbuje pomóc naturze w odbudowie tego co przez wiele lat było zaniedbywane. - Stąd też nasze działania, aby wzmocnić populację zająca na terenie niektórych obwodów – tłumaczy Franciszek Malewicz, łowczy KŁ „Ryś” Dźwierzuty. – Tereny gdzie je wsiedlamy zające zostały przez nas odpowiednio przygotowane. Zredukować drapieżnika: lisa, borsuka, tchórza, jenota i kuny. Niestety, nie mamy wpływu na drapieżniki skrzydlate – dodaje.

Jest coraz lepiej
W minionych latach dźwierzucki „Ryś” wypuścił w sumie kilkaset sztuk zwierzyny drobnej, w tym blisko 360 zajęcy. Jak się okazuje z perspektywy czas, zaangażowanie i środki, które przeznaczono na akcję, przynoszą pożądany skutek. Na łąkach widać bowiem coraz częściej zarówno kuropatwy, jak i zające.
- Wszystko wskazuje na to, że stan populacji powoli się poprawia – dodaje z uśmiechem łowczy Malewicz. – To co było do tej pory tylko teorią, sprawdza się w praktyce. Cieszymy się, że mogliśmy się do tego przyczynić.
Zaangażowanie myśliwych z „Rysia” jest dostrzegane w innych kołach. Wie o tym doskonale Bolesław Woźniak , Łowczy Rejonu Szczytno.
- „Ryś” Dźwierzuty to doskonały przykład dla innych kół łowieckich i to nie tylko w powiecie szczycieńskim – mówi łowczy. – Pozyskują środki z zewnątrz na takie akcje, ale także nie żałują swoich pieniędzy. Wiedzą, że aby osiągnąć sukces trzeba zaangażować wiele osób i działać wielopłaszczyznowo. Wszyscy życzylibyśmy sobie, żeby za ich przykładem poszły także inne koła łowieckie – dodaje.

Nie tylko zające
W miniony piątek (27 lipca) w okolicach wypuszczono 50 zajęcy. Zwierzęta przez kilka dni przetrzymywane były na specjalnie ogrodzonym terenie, pełnym krzewów i zadrzewień, gdzie miały zapewnione pożywienie i schronienie. Myśliwi przez ten czas pełnili dyżury, także w nocy. Chodziło, aby czteromiesięczne zające uchronić przed drapieżnikami. Miejsce ich wypuszczenia nie wybrano przypadkowo.
- Wybraliśmy teren, który znacznie oddalony jest od ruchliwych dróg- mówi Franciszek Malewicz. –Z naszych obserwacji wyniki bowiem, że część młodych zajęcy ginie pod kołami samochodów. Z doświadczenia lat poprzednich wiemy, że wsiedlona populacja trzyma się blisko miejsca, w którym została wypuszczona. Z tego względu chcemy je jeszcze przez pewien czas dokarmiać – dodaje.
Wypuszczone zające pochodzą z jednej z hodowli na Podlasiu. Połowa wsiedlonych zwierząt to samice. Zostały one odpowiednio oznaczone – posiadają w jednym uchu biały kolczyk. Koszt całej akcji oszacowano na ponad 18 tys. zł, z czego ponad 14,5 tys. zł to dotacja z WFOŚiGW w Olsztynie. Kolejna akcja wsiedlenia zwierzyny drobnej- tym razem bażantów- KŁ „ Ryś” Dźwierzuty planuje jeszcze w sierpniu. Tym razem ptaki zostaną zakupione ze środków własnych. Z kolei we wrześniu odbędzie się duża akcja, której inicjatorem jest Szczycieńskie Towarzystwo Przyrodnicze. Tym razem wypuszczone zostaną kuropatwy. W tym roku, w obwodach dzierżawionych przez niektóre koła łowieckie w powiecie szczycieńskim, zostanie wypuszczonych ok. 1400 sztuk tego ginącego gatunku. Najwięcej 300 kuropatw zostanie wsiedlonych w obwodach dzierżawionych przez dźwierzuckiego „Rysia”.












Autor zdjęć: Grzegorz Siemieniuk


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna